Blogs

Fitness a kult tela

14 February 2019, blog Slavomir
0
1,277
0

Zdravý životný štýl s pohybom


Nad motiváciou, krásou a ideály, nad fitness kultúrou aj nad tým, ako to majú profesionálni športovci, sme sa v hlavnom vydaní marcovej Študentov zamysleli za vás.

Fitness je v súčasnosti často spomínaný termín, jeho použitie je však trochu zavádzajúce. Určite ho totiž poznáte hlavne v súvislosti s kultom tela a s rozvojom fyzických síl. Lenže to je až príliš veľké zjednodušenie. Koncept fitness totiž spočíva vo fyzických aktivitách, ktoré by mali slúžiť rozvoju nielen tela, ale aj ducha. V podstate také moderné poňatie antickej kalokagathie.
 
Telesná zdatnosť by tak mala byť hlavne prostriedkom na dosiahnutie lepších fyzických, duševných i emočných stavov; proste spôsobom, ako lepšie zvládať všetky nároky každodenného života. Nevieme, ako vy, ale nám to príde ako úplne skvelý dôvod, prečo byť v kondícii. Ako obvykle však problém nastáva vo chvíli, keď sa z prostriedku stane cieľ.

A čo všetko nám ponúkajú hracie automaty? Hry, ktoré zaujmú, pobavia a navyše nám prinesú aj skvelé výhry. To je hlavný lákadlo hracích automatov. Ich hra je rýchla, plynulá a nemusíte sa učiť žiadne pravidlá. Stačí si len vybrať hry, automaty alebo stroje, ktoré vás bavia, ktoré sa vám páčia a s ktorými je zábava. To je hlavný cieľ automatov.

Okolie  na prvom mieste

Nedávny španielsky výskum sa zameral na vzťah váhy, sociodemografických charakteristík a vnímané fitness úrovne - a asi viete, kam tým smerujeme. Ukázalo sa, že spoločenský tlak v niektorých ohľadoch funguje viac ako silno. Sociodemografické charakteristiky totiž nehrali nijako zásadný vplyv - či ste muž alebo žena, bohatý či chudobný, meštiak alebo dedinčan, nič z toho nemá vplyv na to, v akej kondícii sa cítite - ale váha, to je niečo iné!


Tí, ktorí mali výraznú nadváhu, svoju telesnú zdatnosť hodnotili veľmi mizerne, čo asi veľmi neprekvapí. Lenže ani ľudia s miernou podváhou či nadváhou zo svojej fitness úrovne neboli práve dvakrát nadšenie a najlepšie z toho nakoniec vyšli tí, ktorých váha sa pohybuje v normále.
 
Nič zvláštneho, poviete si, lenže vezmite do úvahy, že sa tu nerieši žiadne zdravotné komplikácie ani objektívne výkony, ale len vnímaná zdatnosť, teda to, ako sa ľudia sami vnímajú. Spoločnosť nám tak veľmi silno hovorí, že by sme mali mať ideálnu váhu. A my si to berieme tak k telu, až sme v dôsledku z každej sebemenší odchýlky nervózny a naše sebavedomie ide prudko dole. A hádajte čo? Účty za fitka naopak zase pekne stúpajú.


Rivalita, rivalita a zase tá rivalita

Všetko nie je tak čierne, ako sa môže zdať. O tom, že je cvičenie v akejkoľvek forme prínosné pre naše telo i psychiku, sa asi nemusíme hádať, na túto tému už prebehlo obrovské množstvo výskumov. Lenže až v poslednej dobe sa ukazuje, ktorý faktor je pre motiváciu k cvičeniu najdôležitejšie. A nie je to ani túžba po dokonalom vzhľade, ani potreba dostať ochabnuté telo do olympijskej formy. Je to staré dobré súperenie!
 
Nedávne výskumy totiž prišli so zistením, že práve zdravá súťaživosť, ktorá sa dnes najmä výrazne prejavuje na sociálnych sieťach, je tým najsilnejším motivátorom. Ani podpora rodiny a priateľov v našich cvičebných snahách nefunguje tak dobre ako trocha toho hecovanie. 


Nemôžeme teda tak úplne nadávať na masovosť fitness vlny, pretože práve vďaka nej vlastne ešte nikdy nebolo jednoduchšie sa sebou začať niečo robiť. Tak sa tomu nebráňte a nech sú vaše konkrétne motivácia akékoľvek, nahoďte úbor, cvičky a Surfujte na vlne!
 

A čo tá fitness kultúra?


Spýtali sme sa psychologičky Mgr. Veroniky Balakovo, Ph.D., ktorá sa špecializuje na oblasť psychológie športu, čo si o dôležitosti vzhľadu a vôbec o súčasnom dôraze mladých ľudí na fitness myslí. A zdá sa, že situácia nie je zase tak zlá.


Myslíte si, že je v dnešnej dobe kladený prehnaný dôraz na vzhľad? Alebo sa súčasný stav od skoršej doby až tak nelíši?Myslím, že prehnaný dôraz na vzhľad sa pomaly znižuje, zvlášť potom u generácie 25 a viac. Je už známe, že fotky známych osobností v médiách sú retušované. 


Naopak sa dnes predbiehajú, najmä ženy, o to, ktorá z nich má potrebné väčšie pozadie, v reklamách (napr. Dove) sa vyskytujú plnoštíhlejšie ženy, v médiách plnoštíhlejšie modelky a pod. Aj preto si myslím, že sa tento dôraz znižuje (pokiaľ teda nie je jedinec zrovna modelkou či modelom). Skôr vnímam odklon od vzhľadu k vnútornému zdraví či rovnováhe. 


K zdravému životnému štýlu všeobecne. Ľudia sa zaujímajú o potraviny, bio výrobky, momentálne veľmi často komentované super potraviny, nakupuje sa čerstvá a bio zelenina a ovocie priamo od farmárov, podobne mäso, mlieko a pod. Ľudí viac zaujíma zloženia potravín, ktoré kupujú, a sú ochotní často utrácať nemalé peniaze za údajne kvalitné potraviny alebo nápoje (Freshe, smoothie i.).Všímate si trendu, kedy sa medzi mladými ľuďmi objavuje fitness kultúra? V zmysle: Kto nepracuje na svojom tele, tak sa vymyká?Nie som si priamo istá tou "fitness kultúrou". Otázkou je, čo si pod týmto pojmom predstavíme. Tzn. že si nemyslím, že by mladí ľudia trávili veľa času vo fitku a pracovali na svojom tele. 


Zabudni na nudné fitcentrum


Vymeň ho za prirodzený tréning vonkuMilujem dobrodružstvo a rôznorodosť prirodzeného tréningu vonku. Aj preto sa mi už dlhší čas robí mierne zle z celej komercie fitness priemyslu - z jeho suplementov, štýlovosti miesto funkčnosti, estetiky tiel miesto pripravenosti k akcii, obrazoviek a displejov na každom druhom metri štvorcovom plochy fitka, reklám a všetkého medzi tým.


Zároveň ale vidím, ako pomaly, ale isto rastie počet ľudí so záujmom objavovať metódu prirodzeného tréningu vonku. Nechcú byť pripútaní permanentkou k jednému miestu. Ich tréningová aréna sa stále obmieňa - raz je to street workoutové ihrisko, inokedy zase park alebo les a niekedy obyčajné schody alebo akýkoľvek zaujímavý mestský priestor na cvičenie.


Čo všetko prežijem behom jedného prirodzeného tréningu vonku?


Tak za 15 minút už stojím vonku a prevažne krúživými pohybmi vháňa krv do svalov stuhnutých po spánku. Ospalé telo sa pomaly prebúdza k životu.
Počas rozcvičky si uvedomujem, aký rozdiel je medzi mestom ráno a cez deň. Teraz je všetko ešte tiché, mesto sa ešte len začína prebúdzať do nového dňa. To ticho ma upokojuje.


Potom chvíľu bežím vo voľnom tempe a rozhodujem sa, či dám free run lesnými chodníkmi, aj keď je v lese stále celkom tma. Tak áno, idem do toho. 


Автор: Slavomir

Bookmark and Share

Liked the article?

Vote:
0
rating
+1
-1

Comments

Please, register to take part in user rating.