Blogs

MS v hokeji - Historie

12 February 2019, blog Premek
0
123
0

MS v hokeji - Historie

Česká hokejová reprezentace patří k národním reprezentačním mužstvům v ledním hokeji v současnosti. Mezi jeho největší úspěchy patří získ zlaté medaile na Zimních olympijských hrách v Naganu a zisk tří zlatých medailí na Mistrovství světa v letech 1999 až 2001.


Na Zimních olympijských hrách 2010 ve Vancouveru se umístilo na 7. místě a vyhrálo Mistrovství světa 2010 v Německu. Na světovém šampionátu 2011 získalo bronzovou medaili.

Úspěchy Slovenska slovenské legendy


Zlato na mistrovství světa v hokeji bude obhajovat Švédsko. Nejúspěšnějším týmem historie je však Rusko.


Slovenská hokejisté se radují z titulu na MS v hokeji 2002.


I oni konečně zažijí ten výjimečný pocit. Dánští hokejisté poprvé v historii odehrají své schůzky v elitní kategorii na mistrovství světa před vlastními fanoušky.

Hrací automaty zdarma se ovládají stejně jako kdybyste hráli klasické automaty za peníze. Za tento fiktivní kredit se samozřejmě nedá nic reálné vyhrát, ovšem si nemyslíme, že na tom velmi záleží. S automaty zdarma je výborná zábava a to je ten hlavní důvod, proč jejich většina lidí vyhledává.


O přidělení letošního šampionátu Dánům se rozhodlo v květnu 2014. Jejich jediným soupeřem v boji o organizaci MS v hokeji 2018 bylo Lotyšsko.
95 ze 107členy kongresu IIHF v květnu 2014 hlasovalo za to, aby se MS v hokeji 2018 uskutečnily v Dánsku.Výsledek byl jednoznačný - za Dánsko hlasovalo až 95 z celkového počtu 107 členů kongresu IIHF.


Šampionát ve městech Kodaň a Herning bude již 82. v pořadí. Jak se psala historie hokejových MS?


Jak se psala historie MS v hokejiPrvní světový šampionát se konal v roce 1920 v Belgii a byl součástí letních olympijských her. Další dvě MS v hokeji v letech 1924 a 1928 se již konaly v rámci zimních olympijských her.
Teprve v roce 1930 se ve francouzském Chamonix uskutečnily první samostatné mistrovství světa.


Šampionát měl na dnešní poměry zajímavý formát. V prvním kole se hráli tři zápasy, odtud se šlo přímo do čtvrtfinále, kde se dostali i další významné evropské reprezentace. Do semifinále postoupilo Švýcarsko, Německo, Rakousko a Polsko.

přehrát videoV Chamonix tehdy účastníků překvapilo teplé počasí, teploty až deset stupňů roztály přírodní led. Proto 5. února 1930 si zápas o čtvrté místo zahráli Rakousko a Polsko ve Vídni. Triumfovali domácí Rakušané.


O čtyři dny později se hrálo finále MS v hokeji mezi Německem a Kanadou. Tentokrát v Berlíně. První a naposled se stalo, že mistrovství světa byly rozděleny do tří zemí.


Kanada, která byla v té době taková dominantní, že ani nemusela hrát vyřazovací fáze turnaje, triumfovala ve finále jasně 6: 1. Získala tehdy svůj čtvrtý titul a předznamenala svou dominanci ve světovém hokeji.


Nejúspěšnější v historii MS v hokeji je RuskoV první polovině 20. století Kanada dominovala téměř bez protivníka. Vždyť od prvního hokejového šampionátu v historii na letní olympiádě v roce 1920 až do roku 1955 triumfovala celkově šestnáctkrát.


Ve druhé polovině však nastoupili hokejisté legendárního týmu Sovětského svazu. Od roku 1963 vyhráli devět titulů po sobě, v roce 1972 Československo triumfem přerušilo jejich hegemonii.


Seznam dosavadních mistrů světa a počet jejich titulů:

27 - Rusko / Sovětský svaz
26 - Kanada
12 - Česko / Československo
10 - Švédsko
2 - USA
2 - Finsko
1 - Velká Británie
1 - SlovenskoNe na dlouho, po roční přestávce Sověti triumfovali opět třikrát.
Československo vyhrálo další dva tituly, aby Sovětský svaz opět triumfoval pětkrát v sérii. Sovětský svaz prakticky neměl konkurenci, uváděl tempo světového hokeje, a když šampionát nevyhrál, bylo to překvapení.


Sovětský svaz a následně jeho následovník Rusko má celkem na kontě nejvíce titulů z MS v hokeji - 27. Kanada však zaostává pouze o jeden titul.
Československo do rozdělení získalo šest titulů. Poslední v roce 1985.
Slovenské zlato na MS v hokeji 2002

Česko po rozdělení dokázalo navázat na společný tým se Slovensku, když získalo dohromady šest titulů mistra světa. Slovensko pouze jeden.


V roce 2000 právě Česku podlehli Slováci ve finále a získali první stříbro v éře samostatnosti. Tento moment však předznamenal historický úspěch samostatného Slovenska.


V roce 2002 ve Švédsku hrála zlatá generace slovenského hokeje - Peter Bondra, Miroslav Šatan, Ľubomír Višňovský či Žigmund Pálffy. Přesto byl postup do finále s Ruskem překvapením.


Češi toho času vyhráli tři šampionáty po sobě, silné Švédsko bylo až třetí.
Ve finále bylo Rusko favoritem. Pamětní chvíle nemohla být lepší. Finální zápas MS v hokeji 2002 měl všechno - emoce, rychlost, byl bohatý na góly a nakonec i úspěšný pro Slováky. Vítězný gól dál v 59. minutě Peter Bondra.

 Radost Slováků po historickém titulu mistrů světa (16 fotografií)Slovenská fanoušci tak na tribunách ve Švédsku, jakož i na náměstích a v restauracích na Slovensku, už vstávali se slovenskými vlajkami. Sekundu před koncem rozhodčí ještě přerušili hru, ale po vhazování hráči začali vyhazovat rukavice do vzduchu.


"Jsme mistři světa, jsme mistři světa," opakoval komentátor v televizi, hlavního trenéra Jána Filce objímali jeho asistenti. Najplatnejším hráčem mistrovství světa 2002 se stal Miroslav Šatan, který kraloval iv bodování. V devíti odehraných zápasech zaznamenal třináct bodů.


Medailové kronika hokejových MS: Slovákům patří v éře samostatnosti 6. příčkaVýběry Slovenska a Česka patří k nejúspěšnějším hokejovým reprezentacím i po zániku společného státu.


Medailové zrcadlo historie turnajů A-kategorie MS ukazuje nejkrásnější tvář ruskému hokeji. Samozřejmě, že díky éře Sovětského svazu a tehdejší sborné.
Z 26 zlatých medailí si Rusko jako samostatná země
vybojovalo šestinu. Na druhé straně platí, že i v sovětské éře tvořily vítězné týmy v drtivé většině příslušníci dominantního národa.Автор: Premek

Bookmark and Share

Liked the article?

Vote:
0
rating
+1
-1

Comments

Please, register to take part in user rating.