Blogs

Okuliare

5 February 2019, blog Leos
0
507
0

Stačí na dovolenku lacné slnečné okuliare zo stánku, alebo sa oplatí vybrať nejaké drahšie v optike? MF DNES otestovala 13 vzoriek a zistila, že ochrániť oči pred UV žiarením dokážu všetky - ako tie lacné z benzínky či vietnamského trhovisko, tak drahšie okuliare z e-shopu, supermarkete či značkové optiky. "Ochrana proti nebezpečným lúčom UV žiarenia bola pri všetkých okuliarov stopercentné, čo je dobrá správa," povedal Ivan Vymyslický, súdny znalec, ktorý okuliare meral.
 

Jedna sezóna a dosť

Avšak v kvalite prevedenia sa okuliare už líšili výraznejšie. Niektoré lacné vzorky boli vyrobené z tak nekvalitného materiálu, že podľa znalca vydrží nanajvýš jednu dovolenku. Po návrate ich môžete vyhodiť. "Povrchová úprava a vypracovaní tejto cenovej skupiny slnečných okuliarov nie je nijako oslňujúci. Niektoré vzorky boli anatomicky tak krivé, že je bez odborného zásahu nemožno pohodlne užívať, "uviedol znalec.


Například okuliare Sun Dance z drogérie dm mali podľa Vymyslického nevhodne prevŕtané šošovky, takže hrozilo, že sa čoskoro rozbijú. Niektoré okuliare mali drobné škrabance, odreniny či poškodený lak, iné nemali dobre utiahnuté skrutky a mohli svojho nositeľa škriabať. Puzdro či obal dostali od výrobcu len tri z trinástich testovaných okuliarov. 

Možno vám ale nedošlo, že majú tiež online automaty, dokonca najlepšie na trhu. Konkrétne to sú automaty výrobcov NetEnt a Play n'GO, ktoré sme mohli hrať napríklad v kasínach, ktorá musela na slovenskom trhu kvôli novému loterijnímu zákonu skončiť. 

Podľa Vymyslického tak možno za kvalitnú považovať len dvoje okuliare - Relax z malej kolínskej optiky a New Age Polarized NAP z hypermarketu Globus. Dobré boli tiež okuliare Forever, Feel by American Way a Johny. Ďalšie už boli slabšie. "Pre nenáročného zákazníka, ktorý na kvalitu moc nehľadí a nečaká nič špeciálneho, len si chce chrániť zrak, zlepšiť si zrakovú pohodu, ale pritom sa nebáť, že sa mu okuliare stratí, sa však väčšina testovaných okuliarov hodí," dodal znalec.


 
Ružové okuliare?Do mora radšej nie UV filter a kvalita spracovania nie sú jediné parametre, podľa ktorých sa oplatí slnečné okuliare vyberať. Dôležitý je tiež stupeň zatmavenia, ďalej veľkosť skiel a ich zakrivenie, celkový vzhľad okuliarov či vylepšenie šošoviek pre cestu autom - tzv. Polarizácie. "Najčastejšie používané sú slnečné okuliare z kategórie 3, ktoré sa nosia pri silnom slnku a sú vhodné na pobyt pri mori. 


Pre vodičov sú optimálne polarizačné sklá, ktorá tlmí oslnivé odlesky od mokrej vozovky či protiidúcich vozidiel, "vysvetľuje Pavel Stodůlka, prednosta siete očných kliník Gemini. Test okuliarov sa preto zameral aj na to, ako dokážu predavači poradiť zákazníkovi, ktorý sa chystá na dovolenku autom k moru. výsledok? Väčšina predajných miest prepadla. "Všetky okuliare sú dobré pre to, čo chcete," povedal napríklad asistent v obchode Tiger na pražskom hlavnom nádraží.


Lacné slnečné okuliare z tržnice? Testovali sme, či chráni ako tie z optiky
Celkom 13 vzoriek slnečných okuliarov otestoval v utorkovom vydaní denník MF DNES. Dobrá správa je, že všetky mali UV filter. Komfort však poskytnú len niektoré a dlhšie ako jednu sezónu ich prežije len pár.

Stačí na dovolenku lacné slnečné okuliare zo stánku, alebo sa oplatí vybrať nejaké drahšie v optike? MF DNES otestovala 13 vzoriek a zistila, že ochrániť oči pred UV žiarením dokážu všetky - ako tie lacné z benzínky či vietnamského trhovisko, tak drahšie okuliare z e-shopu, supermarkete či značkové optiky.


Veľký test okuliarovAko si vedú okuliare z tržnice v porovnaní s tými z optiky? 


"Ochrana proti nebezpečným lúčom UV žiarenia bola pri všetkých okuliarov stopercentné, čo je dobrá správa," povedal Ivan Vymyslický, súdny znalec, ktorý okuliare meral.

Avšak v kvalite prevedenia sa okuliare už líšili výraznejšie. Niektoré lacné vzorky boli vyrobené z tak nekvalitného materiálu, že podľa znalca vydrží nanajvýš jednu dovolenku. Po návrate ich môžete vyhodiť. "Povrchová úprava a vypracovaní tejto cenovej skupiny slnečných okuliarov nie je nijako oslňujúci. Niektoré vzorky boli anatomicky tak krivé, že je bez odborného zásahu nemožno pohodlne užívať, "uviedol znalec.


Napríklad okuliare Sun Dance z drogérie dm mali podľa Vymyslického nevhodne prevŕtané šošovky, takže hrozilo, že sa čoskoro rozbijú. Niektoré okuliare mali drobné škrabance, odreniny či poškodený lak, iné nemali dobre utiahnuté skrutky a mohli svojho nositeľa škriabať. Puzdro či obal dostali od výrobcu len tri z trinástich testovaných okuliarov.


Podľa Vymyslického tak možno za kvalitnú považovať len dvoje okuliare - Relax z malej kolínskej optiky a New Age Polarized NAP z hypermarketu Globus. Dobré boli tiež okuliare Forever, Feel by American Way a Johny. Ďalšie už boli slabšie.
Ružové okuliare? Do mora radšej nie"Pre nenáročného zákazníka, ktorý na kvalitu moc nehľadí a nečaká nič špeciálneho, len si chce chrániť zrak, zlepšiť si zrakovú pohodu, ale pritom sa nebáť, že sa mu okuliare stratí, sa však väčšina testovaných okuliarov hodí," dodal znalec.


UV 400Či už okuliare budete nosiť na ulici, alebo na vysokohorské túre, najdôležitejšie je, aby mali UV filter. Spoznáte to podľa značky UV protection 400, ktorú nájdete buď nalepenú na okuliaroch, alebo v návode.
"Tmavé okuliare bez UV filtra môžu byť pre oči škodlivejšie ako okuliare žiadne. Pod tmavými sklami totiž dochádza k rozšíreniu zreníc, a do očí tak, ak nie sú chránené UV filtrom, preniká viac škodlivých lúčov, ktoré môžu viesť k trvalému poškodeniu zraku, "vysvetľuje Pavel Stodůlka, prednosta siete očných kliník Gemini.


Kto tak chce mať istotu, že okuliare dostatočný UV filter majú, môže o jeho zmeranie podľa neho požiadať v akejkoľvek renomovanej optike.
UV filter a kvalita spracovania nie sú jediné parametre, podľa ktorých sa oplatí slnečné okuliare vyberať. Dôležitý je tiež stupeň zatmavenia, ďalej veľkosť skiel a ich zakrivenie, celkový vzhľad okuliarov či vylepšenie šošoviek pre cestu autom - tzv. Polarizácie. 


"Najčastejšie používané sú slnečné okuliare z kategórie 3, ktoré sa nosia pri silnom slnku a sú vhodné na pobyt pri mori. Pre vodičov sú optimálne polarizačné sklá, ktorá tlmí oslnivé odlesky od mokrej vozovky či protiidúcich vozidiel, "vysvetľuje Pavel Stodůlka, prednosta siete očných kliník Gemini.
Test okuliarov sa preto zameral aj na to, ako dokážu predavači poradiť zákazníkovi, ktorý sa chystá na dovolenku autom k moru. Výsledok? Väčšina predajných miest prepadla.


"Všetky okuliare sú dobré pre to, čo chcete," povedal napríklad asistent v obchode Tiger na pražskom hlavnom nádraží.


Okuliare s ružovými srdiečkami, ktoré mal obchod tiež v ponuke, však na cestu k moru asi veľmi praktické nebudú ... Kvôli nízkemu slnečnému filtra sa na ostré slnko nehodí. Podobne to dopadlo aj na ďalších miestach. O polarizácii či ďalších úpravách pre vodiča sa zmienili len na troch miestach - v Optike Hana Stárková v Kolíne, Eiffel optic v Prahe a hypermarkete Albert, kde mali stojan informujúci o výhodách polarizačných okuliarov.


Dvoma predajniam hrozí pokutaAvšak ani optika reťazca Eiffel optic, v ktorej by človek očakával pri výbere najvyššiu kvalitu, neposkytla zákazníkovi dôležité informácie. Na okuliaroch nebolo uvedené, akú kategóriu filter okuliarov má, a kupujúci nedostala navyše potrebný návod. 

Slovenská obchodná inšpekcia taká previnenia trestá, a to aj v prípade, keď predavačka poskytne informácie ústne. "Ústne podanie nestačí. Výrobok musí mať návod alebo piktogram s vysvetlením, "povedal hovorca ČOI Jiří Fröhlich s tým, že previnilcom hrozí pokuta až pol milióna korún.


TEST: Pozor na lacnej univerzálne okuliare. Môžu škodiť očiam"Návod na použitie okuliarov má byť pripnutý obsluhou k pokladničnému dokladu. 

Автор: Leos

Bookmark and Share

Liked the article?

Vote:
0
rating
+1
-1

Comments

Please, register to take part in user rating.